ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Augustów to piękne, turystyczne miasto, które istnieje już od XVI w. Swoją atrakcyjność zawdzięcza położeniu wokół jezior i lasów Puszczy Augustowskiej. Przyroda, która je otacza nadaje mu niezwykły charakter i corocznie przyciąga rzesze turystów.

Augustów jest idealnym miejscem na letni wypoczynek na Podlasiu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto zapewnia odwiedzającym mnóstwo możliwości spędzania czasu wolnego, od aktywnych form sportowych po spokojne, odprężające i wyciszające spacery pięknymi krajobrazami.

Ze względu na ilość otaczających to miasto jezior Augustów jest doskonałym miejscem na uprawianie turystyki aktywnej i sportów wodnych. Dobrze zorganizowana i liczna sieć wypożyczalni sprzętów wodnych oferuje turystom szeroki zakres usług. Bez problemu można skorzystać z rowerów i skuterów wodnych, kajaków, motorówek, żaglówek, a nawet z elektrycznego wyciągu nart wodnych. Każda z tych form dostarcza innych wrażeń dlatego warto skorzystać z różnych ofert. Kajaki umożliwiają dotarcie do najpiękniejszych zakątków przyrody augustowskiej a przy tym dostarczają niesamowitych wrażeń.

Dla tych, którzy lubią mniej aktywny wypoczynek proponujemy skorzystanie z oferty Żeglugi Augustowskiej – rejs statkiem po jeziorach Augustowszczyzny lub niezapomniane wycieczki gondolami. Podczas rejsów mamy okazję usłyszeć trochę o historii Kanału Augustowskiego, dowiedzieć się nieco o otaczającej jeziora przyrodzie oraz cieszyć się jej pięknym widokiem.

Polecamy również spacery wokół jezior lub specjalnymi trasami spacerowymi , np. pięknym bulwarem nad rzeką Nettą, czy też  wiodąca się wzdłuż rzeki, wyłożona kostką aleja spacerowa, zdobiona wierzbami i ławeczkami zachęca do romantycznego spaceru.

Poniżej zamieszczamy charakterystyki wybranych obiektów w Augustowie wartych obejrzenia.

 

–>> WYCIĄG DO NART WODNYCH nad jeziorem Necko

Jest pierwszym w Polsce profesjonalnym wyciągiem do nart wodnych. Jego długość wynosi 740 m, a prędkość maksymalna 60 km/h. Wyciąg znajduje się na jeziorze Necko, od strony plaży miejskiej.

 

 

–>> KANAŁ AUGUSTOWSKI

Jest to droga wodna łącząca drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły.

Kanał Augustowski jest częścią Szlaku Batorego i wraz z zespołem budowli i urządzeń został ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych, nr rej.:324 z 23.10.1968 (środkowa część) i 5 z 902.1979 (cały kanał).

Rozporządzeniem Prezydenta RP z 25 kwietnia 2007 roku (Dz.U. nr 86 z 2007 r., poz. 572) został uznany za pomnik historii . Od roku 2008 kanał był wspólnym polsko-białoruskim kandydatem do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO (wniosek wycofano w 2010 w celu poprawienia).

Długość kanału: 101 km, w tym 82 km w granicach Polski.

Kanał, oprócz śluz, których jest 18, tworzą:

  • rzeka Netta (w górnym biegu od źródła do jeziora Necko — Rospuda) — rzeka w północno-wschodniej Polsce, prawy dopływ Biebrzy, dł. 102 km, dorzecze 1336 km²; częściowo skanalizowana (Kanał Augustowski). Źródła w pobliżu jez. Rospuda, przepływa przez jez. Garbaś, Sumowo, Bolesty, Necko
  • rzeka Czarna Hańcza – jest największą rzeką Wigierskiego Parku Narodowego oraz jedną z ważniejszych rzek Suwalszczyzny.
  • Jeziora augustowskie– posiadają sporą ilość piaszczystych plaż i kąpielisk, co spowodowało umiejscowienie wielu ośrodków wypoczynkowych.

 

 

–>> DOLINA ROSPUDY

Obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 25 250 ha, w północno-wschodniej Polsce, w woj. podlaskim, na Pojezierzu Litewskim. Obejmuje większą część doliny rzecznej Rospudy, będącej górnym biegiem rzeki Netty.

Obszar został wyznaczony w 1991 roku. Dolna dolina Rospudy stanowi część Puszczy Augustowskiej. Celem utworzenia obszaru jest ochrona i zachowanie doliny Rospudy odznaczającej się wysokim stopniem naturalności, z roślinnością torfowiskową zbiorowisk leśnych i nieleśnych.

 

 

–>> KLASZTOR NA WIGRACH (Pokamedulski Zespół Klasztorny)

Wigierski Klasztor jest malowniczo położony na półwyspie daleko wychodzącym w północną część jeziora Wigry, wpisanego do rejestru najcenniejszych ekosystemów wodnych świata przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Położenie klasztoru w samym centrum Wigierskiego Parku Narodowego i w bliskiej odległości od Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na Niżu Europejskim, sprawia iż jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Polsce.

 

–>> PUSZCZA AUGUSTOWSKA

Duży kompleks leśny położony w województwie podlaskim oraz na Litwie i Białorusi. Powierzchnia całej puszczy wynosi ok. 160 tys. ha, z czego w granicach Polski znajduje się ponad 114 tys. ha. Na jej terenie znajduje się Wigierski Park Narodowy.

Puszcza Augustowska leży na obszarze niemal płaskiego pola sandrowego, usypanego podczas postoju lądolodu skandynawskiego w okresie zlodowacenia bałtyckiego. Jedynym urozmaiceniem rzeźby terenu są wydmy.

Puszczę przecina dział wodny Wisły (ok. 40% obszaru puszczy; rzeki: Rospuda i Blizna) oraz Niemna (ok. 60% obszaru puszczy; Czarna Hańcza z dopływami: Marychą i Wołkuszanką).

Na terenie puszczy znajdują się liczne jeziora: Wigry, Sajno, Białe Augustowskie, Necko, Studzieniczne, Serwy, Blizno, Pomorze i inne.

Klimat tych terenów należy do najsurowszych w Polsce (poza górami). Średnia temperatura roczna wynosi 6 st. C, roczna amplituda – prawie 24 st. C (od –5,6 st. zimą do +17,3 st. latem). Zima trwa 114 dni (od końca listopada), pokrywa śnieżna zalega 101 dni.

 

–>> WIGIERSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA

Jedna z największych całorocznych atrakcji turystycznych regionu, powstała po odbudowaniu zabytkowej kolei leśnej. Jej szlak wiedzie przez Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską. W najurokliwszych krajobrazowo miejscach urządzone są przystanki widokowe: Binduga, Bartny Dół, Krusznik, Powały. Latem wycieczka po Puszczy odbywa się w odkrytych wagonikach, poza sezonem letnim – w krytych i ogrzewanych. KONTAKT

kolej wigierska

 

–>> ŻEGLUGA AUGUSTOWSKA

Jedną z atrakcji miasta są między innymi rejsy statkami Żeglugi Augustowskiej. Jedno z nielicznych przedsiębiorstw żeglugowych w Polsce, obsługujących przewozy pasażerskie. Z jej usług korzysta w sezonie turystycznym około 100 tysięcy pasażerów. KONTAKT

zegluga augustowska


–>> CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie jest budynkiem nowoczesnej klasy i stylizacji, znajdującym się na Rynku Zygmunta Augusta .

Do dziś turyści odwiedzający nasze miasto mogą odwiedzić nowoczesny i komfortowy budynek, który do użytku został oddany w 2001 roku. Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie usytuowane jest przy Rynku Zygmunta Augusta – głównym placu w mieście

 

–>> CENTRUM SPORTU I REKREACJI w Augustowie

Obiekt Centrum Sportu i Rekreacji usytuowany jest w bezpośredniej bliskości centrum miasta w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych.

W jego powierzchnię wchodzi głównie pływalnia, składająca się z :

– basenu sportowego o wymiarach 25X12,5m wraz z trampoliną (1 metr) i maksymalnej głębokości 3,40m
– basenu rekreacyjnego z atrakcjami wodnymi (bicze, gejzery podwodne) o wymiarach 12,5X7m
– brodzika dla małych dzieci z parasolem wodnym i małą zjeżdżalnią
– zjeżdżalni wodnej o wymiarach 96m
– dwóch wanien do hydromasażu (jacuzzi)
– sauny (6 osobowej)
– widownia (108 miejsc)
– taras z barem kawowym

Obiekt przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych.

 

–>> BAZYLIKA MNIEJSZA  p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Bazylika wybudowana została na w latach 1906 – 1911. W miejscu tym od 1564 roku stało kolejno pięć świątyń, do przedostatniej z 1845 roku.

Budowla jest mieszaniną stylów z przewagą elementów romańskich, ma długość 50 m, szerokość 20 m, wysokość sklepienia 15 m, wieże 50 m.

Wieże zdetonowane przez Niemców w 1944 roku odbudowano dopiero w roku 1986.

 

To właśnie na naszych wodach wychowali się znakomici olimpijczycy:

Piotr Markiewicz

Specjalista od marketingu, kajakarz z Augustowa, dwukrotny mistrz świata (1995), jedyny z Polaków, który zdobył medal olimpijski (brązowy) w Atlancie (1996).

Adam Wysocki

Nauczyciel wf, trener, kajakarz z Augustowa, dwukrotny mistrz świata (K-2) z Meksyku (1994) i Mediolanu (1999), partner Macieja Freimuta i Marka Twardowskiego, medalista MŚ i ME, olimpijczyk z Atlanty (1996) i Sydney (2000).

Marek Twardowski

Kajakowy talent z Augustowa, partner Adama Wysockiego (K-2), mistrz świata juniorów (1997) i seniorów (1999).

 

 

tagi do wyszukiwarki:

atrakcje Augustów, atrakcje turystyczne Augustów, wypoczynek w Augustowie, Kanał Augustowski, Puszcza Augustowska, Wyciąg do Nart Wodnych Augustów, Kolejka Wigierska, atrakcje w Augustowie, Augustów atrakcje miejskie, AUGUSTÓW